Co zrobić z zapomnianymi antenami telewizyjnymi?

Po tym jak technika znacznie poszła do przodu, pozostały średnio atrakcyjne ozdobniki w postaci sterczących kikutów na dachach budynków wielorodzinnych. To stare anteny. Co z tym teraz zrobić? Jeden z naszych czytelników podsunął pewien pomysł.

 

„Budynki mieszkalne budowane w ubiegłym stuleciu wyposażane były w tzw. anteny zbiorcze z gniazdami „azart” w mieszkaniach. Na dachu budynku montowano instalację antenową do odbioru programów TVP1 i TVP2 oraz radia UKF z lokalnych nadajników. Sygnał był wzmacniany i rozprowadzany do gniazd antenowych w mieszkaniach. Była to swoista wygoda, bo zniknęły lasy anten montowanych na balkonach dachach itp.

Z chwilą rozwoju telewizji satelitarnej, cyfrowej, bumu telewizji kablowych, powyższe gniazda wraz z ich antenami poszły w odstawkę -zapomnienie. Po pojawieniu się telewizji kablowych, w przypadku wielu instalacji tego typu zaprzestano ich konserwacji. Obecnie są one w złym stanie technicznym lub zostały zlikwidowane.
W innych przypadkach sieci „azart-u” zostały podłączone do infrastruktury operatorów kablowych i udostępniono w nich pakiety zawierające kanały, które można odebrać za pomocą telewizji naziemnej.

W Olsztynie na osiedlach spółdzielczych i nie tylko, można zobaczyć na dachach budynków mieszkalnych, stojące, niewykorzystane, zapomniane anteny zbiorcze tv naziemnej. Praktycznie wszystkie anteny używane dotychczas będą dobrze odbierały sygnał telewizji cyfrowej. Antena zewnętrzna na dachu zapewnia lepszy odbiór niż antena wewnętrzna.

Odbiór telewizji cyfrowej nie wymaga instalowania nowych anten odbiorczych, ponieważ sygnał jest nadawany w tym samym paśmie co dotychczasowa telewizja analogowa i może być odbierany przy użyciu dotychczasowej instalacji antenowej.

Aktualnie Telewizja Polska wkroczyła w nową erę – erę cyfrowej telewizji naziemnej, czy po drobnej modernizacji anten azart, nie można ich aktualnie wykorzystać, co sądzę byłoby ułatwieniem w odbiorze tv cyfrowej dla mieszkańców tych budynków?

Naziemna telewizja cyfrowa to 20 bezpłatnych programów telewizyjnych z tendencją rozwojową. O tym też należy pamiętać, co w budżetach domowych ma swoje znaczenie.

Sprawą warto zainteresować administratorów budynków, a w szczególności osiedli SM Pojezierze i innych- tu na każdym budynku stoi „zapomniana” antena.” -mieszkaniec osiedla Kormoran.

Dodaj komentarz