Główny Punkt Zasilania nabiera warmińskiego kolorytu

Firma Energa udostępniła Forum Rozwoju Olszyna zaktualizowane rysunki prezentujące elewację obiektu Głównego Punktu Zasilania, który ma być zbudowany na tyłach obserwatorium astronomicznego przy ulicy Żołnierskiej.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku FRO zaalarmowało mieszkańców o tym, że proponowany wówczas projekt jest nieestetyczny i będzie szpecił otoczenie zabytku techniki, jakim jest obserwatorium, dawniejsza wieża ciśnień.

– Postanowiliśmy więc sami zaproponować inwestorowi zmiany w jego projekcie. Na naszą pracę zwróciła uwagę firma Energa i urzędnicy miejscy. Zaowocowało to trójstronnym spotkaniem, podczas którego reprezentanci inwestora mogli wysłuchać naszych uwag i otrzymać nasze propozycje w postaci szeregu wizualizacji. Taka dyskusja stanowi naszym zdaniem nową jakość w kształtowaniu przestrzeni miasta. Stylistyka urządzeń technicznych w naszym mieście od dawna budziła przecież duże kontrowersje.
Dziś uważamy że warto było walczyć o GPZ. Jak sami Państwo mogą się przekonać, zatwierdzony ostatecznie projekt znacznie lepiej wpisywał się będzie w zabytkowe otoczenie. Zastosowanie bardziej naturalnych dla Warmii materiałów, jak płytki imitujące ręcznie formowaną cegłę i stonowanej kolorystyki – grafitowe panele – to zdecydowanie lepsze rozwiązanie od proponowanych wcześniej jasnoszarych płyt elewacyjnych. Udało się również rozbić przysadzistą bryłę obiektu pasami kolorów, dzięki czemu nie sprawia ona już wrażenia wielkiego monolitu. Naszym zdaniem to dobre zmiany, chociaż oczywiście odbiegają one nieco od naszych propozycji. Mamy nadzieję, że sama firma również jest zadowolona z takiego obrotu sprawy, a w przypadku kolejnych inwestycji będzie zwracała więcej uwagi na kwestie estetyki – informuje Krzysztof Suchowiecki z FRO.

Dodaj komentarz