MPK kupuje nowe Solarisy

Aż 22 nowe pojazdy marki Solaris zamierza kupić Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji. Autobusy pojawią się na olsztyńskich ulicach w listopadzie. To pierwszy zakup pojazdów prosto z fabryki od dobrych kilku lat.

Do tej pory MPK kupowało używane autobusy głównie wycofane z ruchu w Szwecji i Niemczech. Posiadają dobry stan techniczny i z powodzeniem sprawdzają się na olsztyńskich ulicach, jednak co nowe to nowe. Niestety, jak dotąd Zarząd spółki nie decydował się na zakupienie nowych pojazdów, głównie ze względów finansowych. Ratusz, jako właściciel zakładu również nie był zainteresowany poprawą komfortu podróży mieszkańców naszego miasta. MPK w końcu jednak teraz podjęło decyzję o zakupach i to od razu na kwotę aż 23 mln zł!

– W siedzibie MPK otwarto oferty przetargowe na zakup 22 niskopodłogowych autobusów – wśród nich 12 pojazdów standardowych (12-metrowych) i 10 przegubowych (18-metrowych) – informuje Przemysław Kaperzyński, rzecznik MPK. – Zamawiane autobusy mają spełniać normę emisji spalin EURO 5. Wszystkie będą przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Kolorystyką zostaną dostosowane do założeń programu estetyzacji miasta (limonkowe).

Do MPK wpłynęła jedynie jedna oferta od firmy, ale za to od najlepszego polskiego przedsiębiorstwa w tej branży – Solarisa.
–  Aktualnie jest ona badana przez komisję przetargową. Jeśli oferta spełni wszystkie wymagania określone w specyfikacji, nowe pojazdy pojawią się na olsztyńskich ulicach do końca listopada. Pieniądze na ich zakup zostaną pozyskane przez MPK z rynku bankowego – dodaje Kaperzyński.
Dlaczego zdecydowano na kupno nowych pojazdów właśnie teraz? Ciężko powiedzieć. Wydawać by się mogło, że to początek walki z konkurencją, jaką będą tramwaje, jednak ta opcja odpada, bo tramwaje zostaną oddane również pod jurysdykcję MPK.

Dodaj komentarz