Skandal! Włoski portal żegna byłego więźnia Auschwitz, nazywając ten obóz polskim

Mimo że w kwietniu weszła w życie ustawa o IPN, w zagranicznych mediach wciąż pojawiają się fałszujące historię zwroty sugerujące, że niemieckie nazistowskie obozy zagłady na terenie okupowanej Polski rzekomo były „polskimi obozami”. Dotyczy to nie tylko mediów niemieckich, ale nawet amerykańskich czy argentyńskich.

Pod koniec maja 2018 r. skandaliczny zwrot o „polskich obozach” pojawił się na jednym z włoskich portali.

Portal globalist.it w artykule „Ciao Alberto Mieli, ultimo testimone di Auschwitz” opisuje historię włoskiego więźnia obozu w Auschwitz, nazywając go w tekście „ostatnim świadkiem Auschwitz” i „świadkiem okrucieństw nazistowskich faszystów”.

Alberto Mieli zmarł 28 maja w wieku 92 lat. Portal globalist.it poświęcił mu obszerny artykuł, opisujący jego bez wątpienia tragiczne losy. Niestety, przy tej okazji w artykule pojawiły się skandaliczne sformułowania o „polskich obozach”.

– Alberto Mieli najpierw trafił do obozu Fossoli, a potem – w wieku niespełna 20 lat został deportowanych do polskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, z którego udało mu się uciec – czytamy m. in. na włoskim portalu.

W artykule pojawia się też termin „obóz zagłady w Polsce” zamiast „na terenie okupowanej Polski”.

Sprawą zajęło się stowarzyszenie Patria Nostra. Obecnie prawnicy stowarzyszenia przygotowują wezwanie przeciwko portalowi globalist.it. W ślad za wezwaniem ma iść także pozew przygotowany w oparciu o przepisy o ścieżce cywilnej z nowelizacji ustawy o IPN. Kodeks cywilny daje bowiem takie narzędzia jak żądanie przeprosin, zadośćuczynienie pieniężne na rzecz organizacji społecznej czy też zakaz używania określonych zwrotów.

Do tej pory stowarzyszenie przygotowało już dwa takie pozwy. Szczegóły przedstawimy w jednym z kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz