Nie słabnie burza wokół olsztyńskiej firmy Remedium-Doradcy Finansowi w Olsztynie. Coraz więcej olsztynian ma wątpliwości co do działalności tej firmy i jej właściciela Sylwestra S. A przede wszystkim nawet prześwietlająca sprawę Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która sprawdza Remedium na polecenie prokuratury.
O sprawie Remedium-Doradcy Finansowi napisaliśmy tuż przed świętami. Sygnały o niepokojącej działalności tej firmy pojawiały się kilka miesięcy temu. Remedium reklamowało się bardzo intensywnie w mediach. Wizerunki właściciela i prezesa tej firmy jeszcze niedawno widniały na kilkudziesięciu bilboardach, w których zachęcał do skorzystania ze swych usług. Zwłaszcza w inwestowanie w tzw. „wiatraki emerytalne” i „farmy słoneczne”. Oba projekty lansowane są przez Sylwestra S. od trzech lat. W pomysł ten dało się wciągnąć już wielu olsztyńskich emerytów, wydając oszczędności swego życia! Sprawa jest tym bardziej szokująca, że w tym gronie jest wiele znanych osób. Ulokowały w projekcie pana S. niemałą kasę. Teraz próbują wycofać swój kapitał z firmy. To jednak okazuje się nie takie łatwe.
Przypominamy, że wspomniana „wiatrowa emerytura” w wyliczeniach pomysłodawcy zapowiada się bardzo korzystnie. Pan S. zaznacza w wielu swoich wypowiedziach, że wystarczy wykupić jeden wkład za 60 tys. złotych. Potem podpisać umowę notarialną i wybrać sobie wiatrak. Problem jednak w tym, że jak na razie trudno wybrać coś, czego nie ma, bo żadnego wiatraka jeszcze nie postawiono. Koszt jednego o mocy 2 MW ma wynieść około 11-12 mln złotych. Zyski zależne byłyby od siły wiatru. Pan S. wyliczył miesięczny zysk średnio na 1-3 tys. zł. Od razu nasuwa się pytanie, kto mu takie zyski wykazał, bo fachowcy od wiatrowej energii twierdzą, że przy tak minimalnym wkładzie i przeciętnej sile wiatru można liczyć raczej na dochód około 100-300 zł miesięcznie, czyli dużo, dużo mniej. Więc jaka jest prawda?
Pan Sylwester S. skutecznie jednak zabiega o reklamowanie swej firmy i jej usług. Jego profile można znaleźć na Facebooku, Goldenline, licznych stronach biznesowych, bankowych, a nawet na portalach randkowych, gdzie też promuje swe finansowe pomysły. Sylwester S. w Remedium pracuje razem z żoną Agnieszką, która kieruje Remedium-Bis. Oboje są związani z DCB S.A. (pan S. jest prezesem zarządu tej firmy zajmującej się m.in. lampami kasjerskimi) oraz PROFIT Doradcy Finansowi (jest dyrektorem regionalnym). Ponadto zajmuje się też marketingiem sieciowym w Strukturach MLM (Agel.net.pl).
Właściciel Remedium potrafi bardzo skutecznie zabiegać o laury. Efektem tych zabiegów jest m.in. pierwsza nagroda Lidera Rynku Lokalnego 2012 przyznana w lipcu ubiegłego roku przez Krajową Izbę Gospodarczą i Grupę Olsztyńska Szkoła Biznesu za projekt „Wiatraki emerytalne”. Zwróciliśmy się z pytaniem do Krajowej Izby Gospodarczej, by dokładnie umotywowała swoje stanowisko w kwestii tej nagrody. Interesuje nas, za co uhonorowano pana S. Czy tylko za projekt, który póki co istnieje tylko na papierze?
Nasze wątpliwości zamieszczone w artykule z 21 grudnia spotkały się z ostrym atakiem kancelarii Jacka Świecy z Warszawy, który jest pełnomocnikiem pana S. Zagroził on redakcji sądem za naruszenie dóbr osobistych swego klienta. Zarzucił nam podawanie nieprawdziwych i szkalujących informacji. Jednocześnie zaznaczył, że w stosunku do pana S. nie zostało zakończone żadne postępowanie karne. Rzecz w tym, że zapomniał dodać, że zostało ono wszczęte. Każda z informacji jest możliwa do sprawdzenia. To poniekąd zasługa samego pana S., który daje do sieci tyle wiadomości o sobie i swoich przedsięwzięciach, w dodatku tak szczegółowych, że nam pozostaje tylko je zebrać i przedstawić.
Do tych informacji dołączyła też strona ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Remedium jest tam na 23 pozycji. Łukasz Dajnowicz, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej z KNF stwierdził, że Remedium działa nie mając zezwolenia na wykonywanie czynności bankowych, a tym jest m.in. przyjmowanie wkładów pieniężnych na wiatraki emerytalne.
W sierpniu KNF złożyła doniesienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Obecnie oddział olsztyński ABW prowadzi postępowanie przygotowawcze pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie przeciwko Remedium. Informację tę potwierdził rzecznik ABW, Maciej Żołnowski. Odesłał nas po szczegóły w tej sprawie do prokuratury. Do rzecznika prokuratury Mieczysława Orzechowskiego skierowaliśmy pytania o to, kto nadzoruje śledztwo, od kiedy prowadzone jest postępowanie i na jakim jest etapie? Poza tym, jak to możliwe, by firma, do której są zastrzeżenia KNF i prowadzone jest postępowanie ABW nadal z rozmachem działa na rynku finansowym i kusi swymi pomysłami kolejne, nieświadome zagrożeń osoby? Nam wydaje się to szokujące, że nadal sprzedawane są udziały w nieistniejących wiatrakach. Dowiedzieliśmy się także o tym od kilku osób, które po publikacji tekstu o Remedium skontaktowały się z naszą redakcją. Olsztyńska prokuratura na razie jednak milczy.