Tusk czmychnął

No to mamy nowego Przewodniczącego Rady Europejskiej. Ba – Prezydenta Unii Europejskiej. Gdzie tam – Króla Europy. Ożeż! Się Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu podniecił podczas obrad Zarządu Krajowego PO 03.09.2014 r.[1] Usłużne media mętnego nurtu: Super Express[2], a za nim Gazeta Wyborcza[3] wnet pospieszyły z wiernopoddańczymi hołdami, piejąc z zachwytu.

Kiepski (żeby tylko) premier RP Tusk zastąpił kiepskiego Van Rompuy’a, praktycznie tylko od ustalania harmonogramu działania Rady. Co więcej, w Brukseli Putin będzie miał swojego człowieka, tak jak miał go w Warszawie[4]. Putin potrafi właściwie ocenić ludzi, przecież przeszedł dobre przeszkolenie w tym zakresie. Trzeba mu przyznać rację, gdy się patrzy na rządy „polskiego” premiera w zakresie ugodowej polityki zagranicznej wobec Moskwy, poczynając od zaniechania rozmieszczenia tarczy antyrakietowej, poprzez knowania z prezydentem obcego mocarstwa (Putinem) przeciwko polskiemu Prezydentowi, wprowadzenie małego ruchu przygranicznego z Kaliningradem (100 km), do nieoszczędnej w słowach krytyki (czego to my nie możemy!), ale wielce oszczędnych w praktyce działań wobec Rosji po jej agresji na Ukrainę.

A co Tusk zostawił PO sobie nam, w Polsce? Wspomnę tylko o ostatnich „dokonaniach”. Nie rozliczoną aferę podsłuchową. Nie był w stanie wywiązać się z obietnicy (której to już?) złożonej 27.08.2014r., bo nie „przewidział”, że za 3 dni zostanie szefem Rady Europejskiej[5].

Nie zdążył też (RCL- Rządowe Centrum Legislacji) podać do 30.09.2014r. do publicznej wiadomości ustawy o tzw. rajach podatkowych, uniemożliwiającej wyprowadzanie podatków za granicę. Groziło to pozbawieniem nas, Polaków, w 2015 r., bagatela, 3,3 mld złotych. Czy ktoś już dostał honorarium za to „spóźnienie’? I od kogo? Na szczęście Sejm 22.10.2014 r. naprawił błąd i Ustawa „przeszła” legislacyjną ścieżkę przez Senat i Kancelarię Prezydenta Komorowskiego w ciągu tygodnia. Jak się chce, to można? Można!

Za to, 12.09.2014r. zdążył uchwalić (głosami PO) ustawę o tzw. odwróconej hipotece (wejdzie w życie 15.12.2014 r.). Nie sposób uciec od jej reklam w mediach mętnego nurtu. No i staruszkowie (chociaż ustawa  nie precyzuje minimalnego wieku) się cieszą?! Nie mówi się jednak o tym, że ta „wspaniała” emerytura może być pomniejszona o opłaty mieszkaniowe (jak one będą kontrolowane?), a co najważniejsze, na pewno będzie pomniejszona o ubezpieczenie mienia (bo właściciel nie może sobie przecież pozwolić na utratę majątku, np. wskutek pożaru). Nie mówi się, że to banki będą wierzycielami, a 2/3 banków jest zagranicznych (wyprowadzanie zysków i nieruchomości za granicę). Reszta banków jest z ich znaczącym udziałem – Skarb Państwa ma w PKO BP tylko 30% + 10% BGK (Banku Gospodarstwa Krajowego) udziałów. Jaka będzie wycena domu czy mieszkania? No chyba nie obecna a raczej ta z końca okresu użytkowania, a więc taka jaka będzie za kilkanaście lat. Ta wartość (po odjęciu wszystkich kosztów) podzielona przez średnią dożycia emeryta w miesiącach będzie tą wyczekiwaną emeryturą. Jeśli emeryt umrze prędzej to bank będzie zacierał ręce. A co będzie, jeśli emeryt nie będzie chciał zejść z tego łez padołu? Pozostaje  jeszcze lobbowanie na rzecz „godnej śmierci” – eutanazji (zabicia człowieka w majestacie prawa – jakie to będzie „szlachetne” ze strony bankierów). Jeśli wcześniej staruszka nie wykończą urzędnicy.

Tusk czmychnął przed rozliczeniem go (mam nadzieję do czasu) ze swojej działalności i będzie zarabiał 104 000 zł miesięcznie, a nam jaką perspektywę zostawił?  Szybką jazdę Pendolino. Bez trzymanki. PO równi pochyłej.

Antoni Górski

Dodaj komentarz