AZS Olsztyn

Indykpol AZS Olsztyn to jeden z pierwszych klubów sportowych w województwie warmińsko-mazurskim. Pięciokrotny Mistrz Polski odgrywał bardzo dużą rolę w życiu mieszkańców Olsztyna. Jego dzieje są ściśle powiązane z historią piłki siatkowej w Polsce, a w szczególności z narodową reprezentacją.

Historia Indykpol AZS Olsztyn

Indykpol AZS Olsztyn, z siedzibą w Olsztynie, jest jednym z najbardziej utytułowanych męskich zespołów siatkarskich w kraju. Oprócz pięciu tytułów Mistrza Polski, siedmiokrotnie triumfował w rozgrywkach o Puchar Polski. Pełna nazwa klubu to Piłka Siatkowa AZS UWM SA, a jego głównym akcjonariuszem jest Uniwersytet Warmińsko – Mazurski.

Początki klubu

Klub zawdzięcza swoje powstanie dziekanowi Wydziału Zootechnicznego prof. Adamowi Szostakiewiczowi i kierownikowi Studium Wychowania Fizycznego mgr. Leopoldowi Szczerbickiemu. Obaj Panowie pracowali w Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie. Zaraz po jej założeniu w 1950 roku, zdecydowali się powołać do życia Akademicki Związek Sportowy, który działał przy uczelni. Na samym początku zorganizowali sekcję piłki siatkowej, a już w październiku tego samego roku studenci rozegrali swój pierwszy mecz z Ogniwem Lidzbark Warmiński, pokonując ich 2:0. Przez pierwsze 10 lat AZS Olsztyn powoli się rozwijał i zdobywał doświadczenie, które miało zaowocować w przyszłości. Do tego czasu największym sukcesem Klubu Uczelnianego AZS Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie było zajęcie 4 miejsca w III Akademickich Mistrzostwach Polski.

Długo wyczekiwany awans do II ligi

Jedenaście lat czekania aż w 1961 roku dochodzi do historycznego momentu. Siatkarze, prowadzeni przez ówczesnego trenera Leszka Dorosza, doczekali się wymarzonego awansu do wyższej klasy rozgrywkowej. Klub z Olsztyna plany miał ambitne. Celem nie była stagnacja a szybki przeskok do I ligi (obecnie PlusLiga). Na zapleczu najważniejszych rozgrywek siatkarskich w Polsce zawodnicy AZSu grali tylko 4 sezony. Piąty z kolei bowiem rozpoczynali już na parkietach I ligi.

Historyczny awans do I ligi, spadek i ponowny podbój I-szo ligowych parkietów

Po rozegraniu sezonu 1964/1965 zawodnicy AZS Olsztyn pierwszy raz w historii klubu awansowali na najwyższy szczebel siatkarskich rozgrywek w Polsce. Nie była to jednak udana przygoda. „Akademicy” niestety nie poradzili sobie w nich najlepiej i trzeba było pogodzić się z tym, że kolejny sezon ponownie spędzą ligę niżej. Sytuacja jednak szybko się zmieniła bo już rok później AZS Olsztyn wrócił na salony i przez długie lata nie zamierzał ich opuszczać. Mało tego kolejna przygoda z I ligą była obfita w liczne sukcesy, których drużyna siatkówki AZS w obecnych czasach nie jest w stanie powtórzyć.

Sukcesy AZSu Olsztyn

Przez następne 26 lat siatkarze zapełniali klubową gablotę kolejnymi tytułami i pucharami. Z krótką przerwą na sezon 1987/1988. Te rozgrywki spędzili na zapleczu 1 ligi. Była to jednorazowa wpadka, po której zespół z Olsztyna szybko się pozbierał i wrócił do elity. Oprócz wcześniej wymienionych 5 tytułów Mistrza Polski, 7 Pucharów Polski, 13 razy stawali na podium rozgrywek, a w sezonie 1977/1978 zajęli 2 miejsce w Pucharze Europy Zdobywców Pucharów.

Pierwsze Mistrzostwo Polski

W sezonie 1972/1973 siatkarze AZSu po raz pierwszy zdobyli tytuł Mistrza Polski. Do rozgrywek przystępowali już jako trzykrotny z rzędu zwycięzca Pucharu Polski. Nadzieje kibiców na ten historyczny moment rozbudził fakt, że w poprzednim sezonie AZS zakończył rozgrywki na 2 miejscu, natomiast 2 lata wcześniej – na trzecim. Apetyt na sukces był wielki. Kolejne lata zwiastowały kolejne trofea zespołu z Olsztyna, a fani mieli coraz więcej powodów do świętowania.

Kolejne dwa Mistrzostwa Polski i przygoda z Europą

Drugie Mistrzostwo Polski w 1976 roku poprzedziły dwa sezony zakończone na podium. AZS Olsztyn zajął kolejno 2 i 3 miejsce na koniec rozgrywek. Rok później siatkarze musieli zadowolić się 2 miejscem natomiast w sezonie 1977/1978 olsztyński zespół po raz trzeci w historii klubu został Mistrzem Polski. Ten rok AZS może zaliczyć do udanych nie tylko ze względu na zwycięstwo w lidze. Zespół dobrze spisał się również na arenie międzynarodowej co zaowocowało zajęciem wysokiego 2 miejsca w Pucharze Europy Zdobywców Pucharów.

Dłuższa przerwa i dwa ostatnie złota w historii

13 lat siatkarze AZSu kazali czekać swoim kibicom na kolejny triumf w lidze. Ostatnie lata nie były już tak udane. Przez ten okres zespół balansował w górnej części tabeli, sześciokrotnie stając na podium rozgrywek. Nie obyło się również bez wpadki. W sezonie 1986/1987 klub spadł do drugiej ligi jednak szybko się zrehabilitował i w następnych rozgrywkach powrócił na najwyższy ligowy szczebel w Polsce. Siatkarze AZSu poczuli się do odpowiedzialności aby udowodnić kibicom, że degradacja była tylko wypadkiem przy pracy i od razu po powrocie stanęli na 2 stopniu podium w lidze, dokładając do tego zwycięstwo w Pucharze Polski. Dwa lata później, w 1991 roku AZS Olsztyn pod wodzą Andrzeja Grygołowicza sięgnął po podwójną koronę. Mianowicie, siatkarze wywalczyli czwarty tytuł Mistrza Polski i po raz szósty zdobyli Puchar Polski. W kolejnym sezonie AZS Olsztyn pewnie powtórzył wyczyn sprzed roku i były to ostatnie triumfy zespołu z Olsztyna w historii.

Kryzys i kłopoty w klubie

W 1992 roku licznik klubu zatrzymał się na pięciu Mistrzostwach Polski i siedmiu Pucharach Polski. Po fali sukcesów AZS Olsztyn wpada w kryzys finansowy ale mimo to dokłada jeszcze medal za najniższy stopień podium w następnym sezonie. Kłopoty sprawiają, że siatkarze AZS Olsztyn żegnają się z walką o najwyższe cele, a wielu z nich odchodzi z klubu. Zespół ostatecznie spada do I ligi seria B (w tych latach I liga nazywała się I liga seria A, natomiast II liga – I liga seria B), a kolejne sezony spędza na balansowaniu między rozgrywkami najwyższej klasy a jej zapleczem. Sytuacja w klubie powoli zaczęła się stabilizować dopiero wraz rozpoczęciem sezonu 1998/1999. AZS Olsztyn pod wodzą byłego zawodnika Stanisława Iwaniaka wrócił do najwyższej klasy rozgrywek siatkarskich w Polsce i występuje tam nieprzerwanie do tej pory. Rok później zmieniono nazwę ligi na PLS (Polska Liga Siatkówki), a od 2000 roku, za sprawą sponsora, olsztyński klub oficjalnie figuruje już jako Indykpol AZS Olsztyn.

Indykpol AZS Olsztyn w XXI wieku

Po nieudanym początku sezonu 2000/2001 z drużyną Indykpolu AZS pożegnał się Stanisław Iwaniak. Jego miejsce zajął Maciej Tybrowski. Na zawodników podziałał „efekt nowej miotły” bo ostatecznie ASZ zakończył sezon na 5 miejscu. W kolejnym roku siatkarzom z Olsztyna poszło nieco gorzej niż w poprzednim sezonie. Mimo tego, że drużyna zyskała dużego sponsora, którym niewątpliwie było PZU, zawodnicy grali nieefektywnie. Doprowadziło to do kolejnej zmiany trenera, a ówczesny PZU AZS Olsztyn ostatecznie uplasował się na 7 miejscu w tabeli PLS.

Przełomowym okazał się być sezon 2003/2004. Klub sportowy AZS dokonał kilku znaczących transferów. Dołączyli m.in. Pawłowie Zagumny i Papke. Przełożyło się to na wyniki i pierwsze po wielu latach podium, a dokładnie srebro. Cztery następne sezony to kolejne medale. Dwa razy srebro i trzy razy brąz. Za każdym razem do Mistrzostwa brakowało niewiele, a ta sztuka nie udała się już nigdy później. W międzyczasie, drużynie udało się dwa razy awansować do finału Pucharu Polski lecz w obu przypadkach zakończyło się porażką.

Nieosiągnięcie celu jakim było Mistrzostwo Polski doprowadziło do wycofania się ze sponsoringu Grupy PZU. Nowym sponsorem w 2007 roku został Mlekpol, który z niewiadomych powodów w kolejnym sezonie także się wycofał. AZS ponownie zaczęły dotykać problemy finansowe jednak dzięki pomocy Uniwersytetu i siatkarzy, którzy zgodzili się na obniżenie pensji, udało się przystąpić do następnych rozgrywek.

W 2011 roku wrócono do nazwy Indykpol AZS Olsztyn, która obowiązuje do dziś. Od tego czasu zespół z Olsztyna nieprzerwanie gra w obecnej PlusLidze jednak bez fajerwerków. W większości klub ze stolicy Warmii i Mazur zajmuje miejsca w drugiej połowie tabeli a najbliżej podium był w sezonie 2017/2018. Wtedy to AZS zakończył sezon na 4 miejscu.

*źródła grafiki:

  1. http://www.uwmfm.pl/news/126/czytaj/742/indykpol-azs-olsztyn-rozpoczyna-sezon-2012-2013-w-hali-urania.html

Dodaj komentarz